Atklājumi un atklāšanās.

“Le problème de la philosophie est d’acquérir une consistance, sans perdre l’infini dans lequel la pensée plonge.”

Deleuze, Qu’est-ce que la philosophie?

Šorīt devos pastaigā un pār sniegotajiem ledus kalniem atklājās saules staru spožums; saule jau bija atklājusies un spoži spīdēdama devās pretī tās zenīta punktam. Bet tas nav viss, kas atklājies.

Vakar, piemēram, devos uz citādu atklāšanu – Latvijas Estētikas asociācijas un Jāņa Rozes organizēto Žila Delēza un Fēliksa Gvatari darba “Kas ir filosofija?” latviskā tulkojuma atklāšanu. Šeit arī divi nekvalitatīvi foto no pasākuma – tulkotājs Rinalds Zembahs un profesore Elgas Freiberga runas mirkļos.

“Kas ir filosofija?” jau kādu laiku nopērkama ir grāmatnīcās (Es manīju iekš Zvaigzne ABC, Valdemārielā jau 1.februārī). Tomēr, nāksies brīdināt vieglo atbilžu meklētājus – grāmata, kuras nosaukums šķiet vilinošs, ir noslēpumaina un bīstama, gluži kā Sarkanā jūra. Tieši šo gan vēl nav nācies studēt, bet ir nācies lasīt citus Delēza-Gvatari gara darbus; ieejot to labirintos starp visiem nojēgumiem un idejām var gadīties arī ceļu ārā neatrast un iesprūst kaut kur starp ķermeņiem bez orgāniem.

Arī rītdiena būs pilna jaunu atklājumu – kam ir vēlme, var doties un mēģināt rast reliģiskās konvertācijas noslēpumus (http://www.lu.lv/zinas/t/5201/) diskusijā ar ārzemju ekspertiem. Ja ir cita vēlme, tad var doties diskusiju pie kafijas tases un atklāt, ko dažs labs var vēstīt par Eiropas valūtas ieviešanu (http://esmaja.lv/?lapa=zina&id=3132).

Savukārt nākamnedēļ atklāsies filosofijas doktoranti pārdomās par jautājumu “Filosofija – patiesība vai metode?” (http://www.facebook.com/event.php?eid=174642925914304&index=1).

Tomēr starp daudzajiem atklājumiem, atklāsmēm, atklāšanām un atklāšanās aktiem šajās nedēļās viens šķiet gana zīmīgs – Velgas Vēveres grāmatas “Serēns Kirkegors: būt un vēstīt” atklāšana. Zīmīgs tas ir tādēļ, ka šis darbs varētu būt pildīts ar [un par] Kirkegora atklāsmēm. Lai arī Kirkegors atklāts tika jau decembrī, kad klajā nāca „Bailes un trīsas” latviskojums, šis pētījums varētu pa īstam atklāt Kirkegora filosofijas zīmīgumu, kā arī būt par atklāsmi daudziem, kurus tas interesē.

Tā ka nākas vien nokratīt putekļus no šķietami bērnišķīgās ziņkārības un doties atklāt ko jaunu…

Advertisements


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s